Pódium plné violoncell, moravské lidové písně v netradičním hávu a dívka s klarinetem.Nádvoří Horácké galerie tentokrát ožije hned v úterý 5. července, kdy Slunohraní přivítá rodačku z Kudlovic u Uherského Hradiště, houslistku a zpěvačku Jitku Šuranskou, držitelkou dvou Andělů v kategorii World music. Mnoho let hrála v cimbálové muzice a vstřebávala tak do sebe krásné moravské písně, aby je pak pojala po svém, oblékla do netradičního „kabátku“ a předávala na vlně jiskřivé energie dál.


Během koncertu se publiku představí jak sólově, tak i se svým novým seskupením Jitka Šuranská trio, které dává její tvorbě zcela nový rozměr. Pro publikum bude zajímavé sledovat, jak při svém sólovém vystoupení dokáže využívat loop station a vytvářet si sama s houslemi doprovodnou kapelu. Trio pak přinese nové, neobvyklé barvy, vznikající propojením houslí a hlasu s mandolínou, kontrabasem a také s malým cimbálem a beskydskými píšťalami.


Čtvrtek 7. července lze bez nadsázky nazvat svátkem violoncell. Zatímco dosud se v programech koncertů objevovali převážně houslisté nejrůznějších žánrů, v tento den zavítají do Nového Města na Moravě violoncellisté, a to hned čtyři! Prague Cello Quartet je seskupením mladých profesionálních violoncellistů, absolventů pražské hudební akademie. Všichni za sebou mají také studium hudby v zahraničí a četné účasti na prestižních domácích i zahraničních soutěžích a festivalech.


Toto originální kvarteto posluchačům nabídne nejen díla skladatelských mistrů klasické hudby, ale také jazzovou tvorbu, hity nejznámějších moderních světových skupin, ale i známé kousky filmové hudby. Diváky čeká večer plný překvapení a vtipně pojatých skladeb. Tento den bude výjimečný také pro cellisty, kteří zde budou na týdenních kurzech, protože kus čtvrtečního odpoledne prožijí se členy Prague Cello Quartet a společně připraví skladbu pro večerní koncert. A že je zájem cellistů letos velký, o tom svědčí řada přihlášek, které už pořadatelé dostali. Už teď mohou divákům slíbit minimálně deset viloloncell na podiu!


Páteční Slavnostní závěrečný koncert se ponese v tradiční dramaturgii. Zahájí jej tedy Janáčkovo kvarteto, které si zde získává každý rok více fanoušků a bez kterého by Novoměstské Slunohraní jen stěží dostalo hned na svém začátku svoji neopakovatelnou noblesu a lesk. Způsob, jakým členové Janáčkova kvarteta vyučují během těchto ojedinělých workshopů komorní hudbu, přilákal do Nového Města na Moravě už šestkrát za sebou třicítku muzikantů! Letošní kurzy jsou už od ledna téměř obsazeny. Druhá půlka závěrečného koncertu otvírá divákům příležitost spatřit všechny účastníky hudebních kurzů pohromadě, a to v podobě Letního orchestru. Ten zahraje pod taktovkou dirigenta Richarda Kružíka a pomyslnou „třešničkou na dortu“ v jeho programu bude vystoupení laureátky Pražského jara, klarinetistky Anny Paulové.


Začátek července na Vysočině ve znamení hudby, citlivě vybrané tak, aby publikum našlo během Slunohraní potěšení pro svá srdce a krásné hudební zážitky. Léto je ještě daleko, ale už nyní jste zváni, nenechte si tyto dny ujít.