Letošní Slunohraní omámí, rozesměje, dojme a zcela pohltí.Novoměstské Slunohraní je neobvyklým a hodně koncentrovaným setkáním neprofesionálních hudebníků s profesionály a také festivalem se třemi koncerty pro veřejnost. A to všechno se děje během pěti dnů na začátku července, převážně v prostorách Horácké galerie v Novém městě na Moravě. Hudebníci, kteří sem přijíždějí na smyčcové kurzy často hovoří o tom, že ještě nikdy nestrávili tolik hodin a dní nepřetržitě s nástrojem v ruce, někteří z nich nikdy dříve nehráli v kvartetu nebo v komorním orchestru. O zážitcích společného tvoření hudby se členy Janáčkova kvarteta, s Ivou Bittovou, jazzmany, folkloristy i swingovou kapelou ani nemluvě. A tak se řada těch, kteří jednou k festivalu přivoněli, každý rok vrací.


Můžou moravské písničky zaznít ještě trochu jinak, než jak jsme je už bezpočtukrát slyšeli? Jitka Šuranská je důkazem toho, že mohou. A pokud tuto křehkou houslistu a zpěvačku, držitelku dvou Andělů v kategorii world music ještě neznáte, připravte se na velké překvapení, hudbu , která si vás podmaní už během prvních tónů. Jitka bude hrát sama s houslemi, bude hrát také s elektronickým loop station. To je zařízení, díky kterému si přímo na podiu tvoří vícehlasý orchestr. Pozvání však přijali také Jitčini hudební kolegové, a tak Slunohraní přivítá celé trio. Uslyšíte mandolínu, kontrabas, beskydské píšťaly i malý cimbál. A k takové hudbě patří i moravské víno. Letos jej přiveze sám vinař a zároveň primáš cimbálové muziky Antonín Bukovský, což s sebou může přinést jedno z dalších hudebních překvapení. To, že s Jitkou Šuranskou vystoupí na podiu všichni účastníci smyčcových kurzů, už ke Slunohraní prostě patří.


Letos však budou mít úplně poprvé svoje speciální odpoledne hráči na violoncello. A to rovnou společně se členy Prague Cello Quartet. Tato čtveřice mladých absolventů pražské AMU pravidelně koncertuje v České republice i ve světě. Před Slunohraním se chystá se svým rozmanitým programem do Japonska. Od Prague Cello Quartet neuslyšíte jen klasickou hudbu, ale také skvěle zaranžované filmové melodie, jazz i známé hity ze světa populární hudby. A kterou skladbu připraví kvarteto společně s dalšími sedmi cellisty? Viděli jste už hrát deset violoncell najednou? Na Slunohraní budou.


Janáčkovo kvarteto je v Novém Městě jako doma, někdy v bavlnce, někdy v jednom kole a po skončení kurzů hodně unavené. Ale už první ročník všechny natolik nadchl, že pořadatelé nemají mnoho práce, aby členy tohoto světoznámého špičkového tělesa do Nového Města na Moravě zvali opakovaně. Smyčcové kurzy tak získaly neopakovatelný lesk, vysokou úroveň a zároveň lidský a přívětivý rozměr, který je pro „Janáčkovce“ tak typický. A pociťuje jej každým rokem také publikum. Nejednou přineslo počasí během koncertů různá překvapení, avšak humor a noblesa, s jakou kvarteto komunikuje s publikem, si získali srdce posluchačů a na koncertech vládne neopakovatelné kouzlo. Závěrečný koncert přinese nejen Janáčkovo kvarteto, ale také program Letního orchestru, připravený pod vedením Richarda Kružíka. Ozdobou večera bude laureátka Pražského jara, klarinetistka Anna Paulová, která s orchestrem vystoupí. Říkáte si – klarinet a klasická hudba? Bude se vám tajit dech.


Letošní Slunohraní má čím lákat a zvát. Všechno důležité najdete na webu www.slunohrani.cz a máme-li z něj citovat jedinou větu, tak: Zažijte hudební ráj.