Budu s vámi ječet, hrát a zpívat

Koncert kapely MARACA se zpěvačkou a hráčkou na kvinton Gabrielou VermelhoPo koncertě v Českých Budějovicích, kdy se na podiu spojila kapela MARACA s Jihočeskou filharmonií jsme stihli frontmance této kapely, zpěvačce, skladatelce, herečce a hráčce na kvinton Gabroiele Vermelho položit pár otázek. Gabrielo, byl dnešní koncert pro Maracu výjimečný nebo už jste podobná propojení v minulosti zažila? Pro Maracu jako takovou to bylo výjimečné, hráli jsme s orchestrem poprvé. Pro mne osobně je to další z řady vzácných příležitostí, kdy mohu tvořit se symfonickým orchestrem. Nejsem klasický koncertní umělec a nevystupuji tedy s klasickými houslovými koncerty.

Dělám specifickou hudbu, zpívám za doprovodu kvintonu. Proto to byly často zpívané věci, jako například Adiemus od Karla Jenkinse, nebo Balada pro banditu, s Jihočeskou filharmonií jsem také zpívala Mahlerovy písně v úpravě pro zpěv, kvinton a orchestr. Mám ráda nové a zvláštní formáty a hledání nových cest. Je to možná trochu procházka na hraně, protože od klasických věcí se často očekává také klasický způsob interpretace.


Jak a kdy vznikla MARACA?

Kapelu založil v roce 2021 kytarista Petr Filák a já jsem přišla, když už spolu kluci pár měsíců hráli. MARACA byl dávný brazilský kmen, ve kterém panovala rovnoprávnost mužů a žen. Máme to tak i v kapele, každý může říct svůj názor. Maraca má za sebou několik let vývoje a také řadu vydaných desek. Na jedné z nich jsou zhudebněné básně portugalského básníka Fernanda Pesoy, které zazní i na koncertě v Novém Městě na Moravě.


MARACA měla do nedávna pauzu. Jak dlouho to trvalo?

Pauza trvala asi šest let, potřebovali jsme tvořit každý sám za sebe. Pak přišla nabídka koncertu. Když mi tehdy kapelník volal, odpověděla jsem muže ten koncert bude buď naposled anebo spolu zůstaneme už napořád. Ten koncert byl skvělý, užili jsme si ho. A já jsem kolegům říkala: Máte mě až nadosmrti. Budu s vámi hrát, ječet a zpívat a už se mě nezbavíte


Co zažijí lidé na vašem koncertě v Novém Městě?

Mohou zažít úplně všechno. Ať jsou velmi otevření, myslím, že se jim naše hudba bude líbit. Pro svoje hudební vyjádření potřebuji všechny stránky hudby. Na koncertě obsáhneme od klidu do úplného šílenství, vše mě to naplňuje. Skladby obsahují otevřené části, kdy buď kytarista, já nebo samplerista improvizujeme.


Je obvyklé, že umělec, který přijede do Nového Města, má workshop s našimi kurzisty.

Ano, napadlo mě, že by mohli hrát v písti Ebayla, je to pomalá písnička na Lykijský text. Já pro ně napíši noty a budou hrát s námi. Je to krásná ukolébavka, věřím, že si jí společně užijeme.